Prefabrik Ev Nedir?

Tüm malzemeleri daha öncesinden fabrikada hazırlanmış olan, montaj edileceği yere parçalar nakledilmesi ve hazır olan bu parçaların bir araya getirilmesi ile inşa edilen evlerdir. Başka bir deyişle prefabrik evler; duvar, kapı, pencere ve diğer elemanların fabrikasyon olarak üretilmesi ve konutun yapılacağı beton platform üzerine monte edildiği konutlardır. Prefabrik ev yapımı oldukça pratik ve hızlı olması gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

Prefabrik Evin Avantajları Nelerdir?

Yapımı pratik ve hızlıdır; Normal bir evin inşa süresi aylar alırken, Prefabrik ev yapım süresi yapılacak evin büyüklüğüne göre değişse de genel hatları ve ortalama büyüklükleri ile bir prefabrik yapı temel betonunu atılıp yapıma hazır duruma geldikten sonra 7 ile 10 gün arasında tamamen bitirilebilmektedir. Böylelikle hem işçilik hem zamandan tasarruf edilmiş olmaktadır.

Nakledilebilir özelliğe sahiptir; Evin tüm parçaları sökülerek kullanılabilecek durumdaki parçaları ile tekrar başka yere ev yapılabilmektedir. Bazı kaynak yapılmış ve monte sökümü aşamasında hasar gören parçaların tekrar alınması yeterli olmakta ve böylece ev, başka bir yere nakledilebilmektedir.

Estetik ve kullanışlıdır; Prefabrik evler normal betonarme bir eve nazaran oldukça gösterişli ve estetik durmaktadır. Ayrıca daha ekonomik ve temizliği de daha kolaydır. Bir parçasına hasar geldiği takdirde yalnızca hasar gören parçanın tamir edilerek hasarın giderilebilmesi mümkündür. Normal evlerde ise komple duvar tamir olur ve komple boyanır, hatta renk tutmaması sorunu yüzünden tüm dış cephe boyanır. Prefabrik evlerde bu gibi sorunlarla karşılaşılmamaktadır.

Depreme karşı dayanıklı yapılardır; Prefabrik yapılar çelik iskelet üzerine monte edildiği için depreme daha dayanıklıdır. Betonarme yapılarda olabilecek herhangi depremde çatlama yada yıkılma olsa prefabrik yapılarda yalnızca esneme yada bir parçasında kırılma gözlenir. Uzmanlar can güvenliği açısından kaliteli malzeme kullanımı ile birlikte iyi bir çelik iskelet ile yapılan prefabrik evlerin depremde normal binalara göre çok daha güvenli olduğunu söylemektedirler.

Prefabrik Evlerde Isıtma / Soğutma Sorunu Var Mıdır?

Kaliteli malzemeler ile yapılarak ısı yalıtımına dikkat edildiği takdirde Prefabrik ev de betonarme ev ile eşit oranda ısı yalıtımı sunmaktadır. Gelişmiş olan üretim teknolojileri ile betonarme yapılara oranla çok daha iyi sonuçlar verdiği söylenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Mağazamız Hizmetinizde! Ürünlerimizin fiyatlarını görmek için tıklayınMağaza
+