Prefabrik Hastaneler

Prefabrik Hastaneler

kullanımının artış göstermesi ile beraber, bu hazır yapılar her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle prefabrik hastaneler, kolay taşınabilir olma özelliği sayesinde her şehirde mevcuttur. Bu yapılar Avrupa standartları baz alınarak yapılan özel hazır yapılardandır. Prefabrik yapıların en büyük avantajı ise ses yalıtımının ve ısı yalıtımının olmasıdır. Özellikle hastane gibi ortamların sürekli hijyen konusuna ve steril olma konusuna dikkat edilmesi gerekir. Prefabrik hazır binalarda rutubet, koku ve bakteri üretimi gibi sorunlar yaşanmaz. Bu nedenle de hastane ve okul gibi toplu alanlar için ideal yapılar arasında yer alır. Prefabrik yapılar kolay ısınır ve duvarları kolayca silinir, bu durumda da hastane gibi mekanlar için sık tercih edilir.
Doğal Afetlerde Kullanılan Prefabrik Hastaneler
Ülkemiz bir doğal afet bölgesidir. Özellikle yaşanan depremler pek çok can kaybına neden olur. Bu ve bunun gibi durumlarda kullanılmak için geliştirilen prefabrik hastaneler hızlı kurulumu ve kolay sevkıyatı nedeni ile çok tercih edilir. Hazır hastaneler çok farklı şekillerde tasarlanıp dizayn edilmektedir. Örneğin prefabrik acil servisi, aile sağlık merkezleri, laboratuvar, mr odaları, röntgen odaları, yatak haneler, hastane acil müdahale odaları, ameliyathaneler, arşiv odaları ve poliklinik odaları gibi çok çeşitlilikte insanların hizmetine sunulmuştur. Hazır hastanelerin kullanımındaki artışın sebebi ise betonarme binalara göre daha kısa sürede kurulumunun yapılıyor olmasıdır. Yine maliyet olarak diğer binalara göre daha uygundur. 
Prefabrik Hastaneler Nerelerde Kullanılır?
Hazır binalar dört mevsim kullanım olanağı sağladığı için dünyanın dört bir yanında kullanıma uygundur. Ülkemizde ise dört mevsim aktif olarak yaşanmaktadır. İklim koşulları ve toprak yapıları örnek alınarak tasarlanan prefabrik yapılar her şehirde kullanıma uygun olarak üretilir. Prefabrikhastaneler ise çok çeşitli olarak tasarlanır, doğal afet bölgeleri için taşınabilir ve hızlı de- monte edilebilen binalar tercih edilirken, poliklinik gibi alanlar için de çok odalı prefabrik yapılar inşa edilmektedir. Yine bir betonarme hastanenin tüm özelliklerini taşıyan prefabrik yapılar uygun fiyatlı ve uzun ömürlüdür. Bir hastanenin tüm ihtiyaçlarına fazlası ile karşılık veren prefabrik yapıların kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Mağazamız Hizmetinizde! Ürünlerimizin fiyatlarını görmek için tıklayınMağaza
+