Türkiye’de nüfusun artmasına bağlı olarak kamu binalarına olan ihtiyaç ta artmıştır. Bu bağlamada yapılacak olan betonarme binalar hem bütçe olarak hem de zaman olarak kişileri bir hayli zorlamaktadır. Özellikle Avrupa standartlarına uygun olarak üretimi yapılan prefabrik okullara olan ilgi artmıştır. Özellikle köyler için yapılacak olan prefabrik binalar ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sayesinde çocukların okula olan ilgisini çoğaltmayı başarmıştır. Yapılacak olan bu binalar modern bir şekilde dizayn edilmektedir. Türkiye’nin her ilinde ve ilçesinde hatta köylerine yapılmaktadır. Böylece, yapılan bu binalar öğrencilerin okula olan ilgisini de büyük oranda artırmayı başarmıştır. Okul için gerekli olan tüm detaylar düşünülmüştür, çok sayıda derslikler, kütüphaneler, öğretmenler odası, dinlenme odaları, spor salonları ve konferans salonları gibi farklı detaylara da yer verilmiştir.

Prefabrik Okulların Avantajları

  • Prefabrik okullar diğer betonarme okullara oranla daha kısa sürede tamamlanır.
  • Okul kısa sürede taşınabilir.
  • De – montajı ve montajı oldukça kolaydır.
  • Ses yalıtımı sayesinde derslikler arası ses geçme gibi sorular yaşanmaz.
  • İhtiyaca yönelik derslik ve diğer odalar tasarlanabilir.
  • Öğrenci sayısına göre okulların büyüklüğüne karar verilebilir.

Okullar için gerekli olan spor salonları ve konferans salonları daha uygun maliyete yapılır. Böylece hemen her okulun kendine ait spor salonu, giyinme odası ve kütüphane gibi ihtiyaçları uygun fiyatlara mal edilebilir.
Prefabrik Okulların Kullanım Kolaylıkları
Özellikle anaokulları için tercih edilen prefabrik yapılar anaokulu öğrencilerinin boylarına ve yaşlarına göre tamamlanır. Okul içerisinde oyun odası, tiyatro salonları, yemek haneler ve yatakhaneler mevcuttur. Yine anaokulu çocuklarının boylarına ve fiziksel özelliklerine göre wc + banyo ve mutfak tasarımları mevcuttur. Prefabrik okullar ve prefabrik toplantı salonları ve prefabrik etüt binaları da mevcuttur. Dışarıdan ses geçirmeyen duvarları sayesinde çocuklar ses kirliliğinden etkilenmez ve derslerine daha hızlı konsantre olabilirler. Yine bu yapıların ısı yalıtımı olduğu için yakıt harcamaları gibi harcamalar yarıya düşecektir. Milli eğitim bakanlığının bina müfredatına uygun olarak tasarlanan okullar hijyenik ve sağlamdır. Olası deprem ve yangın durumlarında öğrencilerin hayatları riske atılmamış olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button05051413161
Online Mağazamız Hizmetinizde! Ürünlerimizin fiyatlarını görmek için tıklayınMağaza
+